SEO

SEO Nedir? Neden Gereklidir?

reklam banner

SEO (Search Engine Optimization) isminin kısaltılmış halidir. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bu kısaltma, internet sitelerinin birinci sayfaya  yükselmesi için yapılan teknik çalışmalar ve içerik oluşturma süreçlerini kapsayan hizmettir. Bu çalışma, internet sitelerinin kurulumundan yayına alınmasına ve sonraki süreçte dikkat edilmesi gereken bir dizi çalışma sistemidir. 

Bu sistem içinde hem teknik hem de içerik anlamında ciddi emek verilmesi gereken bir çalışmalar bütünü yer alır. Çünkü web tasarım süreci ile başlayan internet sitesinin yayına alınmasıyla birlikte tanıtılması ve daha çok kişiye ulaştırılması hedeflenir. Nihai amaç ise her internet sitesinin kendi sektöründe ya da niş alanında sarsılmaz bir otorite elde etmesidir.

SEO Çalışması Neden Gereklidir?

Hala birçok kişi için tam olarak önemi anlaşılamayan ve ne işe yaradığı bilenmeyen SEO çalışması neden internet siteleri için olmazsa olmazdır? Şöyle diyebilirsiniz: “Neden seo yapmalıyım? Ben internet siteme reklam çalışması yaptırarak da öne çıkabilirim!” Doğru! Reklamlar sizi hızlıca öne çıkarırlar. Ancak bütçeniz doğrultusunda ve tabi ki doğru bir strateji ve hedefleme ile öne çıkmanız mümkün olur. Bütçeniz bittiğinde reklamınız da otomatik olarak durur. 

İstenilen anahtar kelimeler ile hedef kitlenin sizlere ulaşmasını kolaylaştırmak için yapılan SEO uygulamaları birçok durumda web site için gereklidir. Bu gereklilikler şöyle sıralanabilir:

  • Arama motoru optimizasyonu olan bir site insanlar tarafından daha kolay şekilde fark edilir.
  • Hedef kitlenizin dışında bulunan kullanıcıların da sizleri fark etmesini sağlar.
  • Bu uygulama sayesinde dijital dünyada daha iyi bir yer edinme imkânı bulabilirsiniz.
  • Rakiplerinizden her zaman bir adım önde olmanızı sağlar.

Tüm bunların yanında SEO çalışmaları ile marka bilinirliğiniz artar ve insanların sizlere güven duymasını sağlar. Google aramalarında ilk sıralarda bulunmak hiçbir zaman bir rastlantı değildir ve bunu da birçok web site sahibi bilmektedir.

Açılımı Seacrh Engine Optimisation olan bu stratejik çalışma ise haftalık ve aylık plan dahilinde uygulanarak sizi internette görünür yapmayı sağlar. Doğru ve istikrarlı bir şekilde yapıldığında yerinizi kalıcı olarak korumanıza yardımcıdır. 

SEO Nasıl Çalışır?

SEO artık büyük ölçüde Google için yapılan bir çalışmadır. Google nasıl çalışır? Bu sistemi öğrenmek ve ona uygun çalışma yapmak, başarılı sonuçlar almaya yardımcıdır. Google, kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için sürekli güncellenir. İnternet siteleri de bu güncellemelere uygun olarak hareket etmek zorundadır. 

Örneğin bir internet kullanıcısı hangi internet sitesinde daha fazla vakit geçiyor? Hangi içerik türünü daha fazla okuyor? Google yapay zeka botları, bunların tamamını değerlendirerek seo çalışmasını kaliteli içerikle destekleyen internet sitelerini ön plana çıkarıyor. Bu detaya dikkat eden ve kullanıcıları için en iyi deneyimi sunan internet sitesi sahipleri, oyunu kuralına göre oynamayı başarıyor. 

Sonuçta Google, kullanıcısına faydalı bilgi sunan, site içinde aradığını doğrudan bulmasını sağlayacak tasarıma sahip siteleri öne çıkarıyor. Tabi ki burada dikkat ettiği farklı kriterler de mevcut… Örneğin sitenizin link yapısı düzgün mü? Kodlarda herhangi bir hata var mı? Bütün sayfalar birbiriyle bağlantılı mı? Link verilmeyen sayfa var mı? Site modern bir tasarıma sahip mi? Ziyaretçi aradığını kolayca bulabiliyor mu? Bunun gibi site içinde dikkat edilmesi gereken birbirinden önemli konular bulunur. 

Hedef kitle bir linke tıkladığında o bağlantı düzgün ve hızlı bir şekilde açılıyorsa bu, sayfanızın Google SEO skorunu yükseltecek önemli bir özelliktir. İnternette hız ve mobil uyumluluk günümüzde en önemli iki kriterdir. Bu iki kriteri sağlayan internet sitelerinin öne çıkma olasılığı daha yüksektir. 

SEO Nasıl Yapılır?

Her işin bir uzmanı olduğu gibi SEO söz konusu olduğunda bu konuda internet sitenizi ön plana çıkaracak çalışmayı yapan bir uzman bulunur. 

SEO nasıl yapılır, seo uzmanı internet siteniz için hangi çalışmaları yapar?

Seo uzmanı internet siteniz için iki farklı çalışma gerçekleştirir. Bunlardan biri site içi, biri site dışı seo çalışmalarıdır. Her iki çalışma da birbirini besleyici ve tamamlayıcı niteliktedir. Başarılı bir SEO için çok kapsamlı ve zekice kurgulanmış bir stratejiye ihtiyaç vardır. Bu strateji arama motorlarının çalışma mantığı ile birebir örtüşmelidir. Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamadan yapılan optimizasyon çalışmalarından sonuç almak oldukça zordur.  

SEO Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışması yaptırmak için her zaman bu konuda profesyonel olan insanlardan destek almak gerekiyor. Çünkü SEO çalışması yaparak sitenin sıralamasını yükseltmek isterken daha da gerilere düşürme riski ile karşılaşabilirsiniz. Arama motorlarının çeşitli kriterleri vardır ve SEO çalışmaları da bu kriterler ışığında yapılmalıdır. Sitenin içeriğinde kullanılacak anahtar kelimelerin seçilmesinde, görsel belirlenmesinde ve her şeyden önemlisi doğru hedef kitle belirlenmesinde SEO çalışmaları oldukça önem taşıyan detaylardır. Arama motorlarının siteyi daha iyi algılayabilmesi için gerekli olan tüm kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Özellikle içeriklerde kullanılan anahtar kelimelerin kullanım miktarı da çok önemli bir detaydır. Bunların yanında sitenin hızı, mobil uyumluluk da dikkate alınan konular arasında bulunuyor.

Site İçi Seo Nedir ve Nasıl Yapılır?

Site içi seo çalışmaları, aslında tam anlamıyla kullanıcı deneyimiyle bağlantılıdır. Site içi optimizasyon çalışmalarının düzgün yapılmış olması, kullanıcıların sizin sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Gelen ziyaretçiye velinimet gözüyle bakan Google ve diğer arama motorları bu durumda sizi ön plana çıkarmak için daha gönüllü olurlar. 

Site içinde yapılan çalışmalar genel olarak: web tasarım, doğru oluşturulmuş kod yapısı, meta açıklama, seo title, konuyla bağlantılı ve optimize edilmiş görseller, özgün ve kaliteli içerik gibi site içinde var olan birçok farklı dinamiği kapsar. 

İçerik de bu dinamikler arasında SEO’nun en önemli ayağını oluşturur. İçerik üretmek ile ilgili en önemli konu ise anahtar kelime analizi ve sitenin internetteki konumuna ve anahtar kelimelerin aranma hacmine uygun seçilmesidir. Doğru anahtar kelime seçilmediği takdirde içeriğin ne kadar kaliteli olduğu çok da önemli değildir. 

Çünkü bir internet kullanıcısının sitenize gelmesi için internette belli kelimeleri araması gerekir. O kelimeleri hedef kitlenize uygun şekilde seçen ve analiz edebilen bir seo uzmanı ile çalışmak, sitenize olan trafiği arttırmaya yardım edecektir. 

Ayrıca internet sitesinin mobil ekranlarda rahat bir görünüme ve kullanıma sahip olması yani mobil optimizasyona sahip olması oldukça önemlidir. Özellikle mobil optimizasyon site içi seo çalışmasında ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bildiğiniz gibi internet kullanıcılarının çoğu interneti cep telefonları aracılığıyla kullanırlar. Mobil cihazların her yerde rahatlıkla kullanılabilmesi, bir eticaret sitesinin ya da bloğun mobil uyumlu olmasını zorunlu hale getirmiştir. Bunu sağlamayan platformların gerilere düşeceği ise aşikardır.

Site Dışı SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Öncelikle site içi optimizasyonun yapılmasının ardından bir de sitenizin dışarıda tanınması için yapılan çalışmalar bulunur:

  • Sosyal medya bağlantıları
  • Dış linklemeler ve backlinkler 
  • Otoriter ve tanınmış forum sitelerinden alınan olumlu yorumlar
  • Farklı dijital mecralardan alınacak olan bağlantılar site dışı seo çalışması içinde yerini alır. 

Site içi çalışmalar iyi olduğu sürece site dışı optimizasyon çalışmaları da olumlu sonuç verecektir. Bu site dışı çalışmaları yapmadan önce sitenizdeki içeriklerin kalitesinden emin olmalısınız. Çünkü amaç sadece siteye trafik çekmek değil, site içi oturum süresini de uzatmaktır. Bunu sağlamak ise sadece iyi tasarlanmış ve içerikleri okuyucuya değer katan şekilde oluşturulmuş internet siteleri ile mümkündür. 

İçerikler SEO İçin Neden Önemli?

Bir internet sitesinde hedef kitlenin vakit geçirip geçirmemeye karar vermesi yukarıda da ifade ettiğimiz gibi büyük olasılıkla içeriğe bağlıdır. Çünkü hedef kitle internette bir şey arayarak sizin sitenize gelir. Aradığını orada bulmak ister. Eğer aradığı bilgiyi girdiği internet sitesinde bulamazsa oradan uzaklaşma hızı oldukça yüksektir. Bu nedenle içeriksel seo da genel seo skorunuzu yükseltmek dolayısıyla internette yükselmek için en çok önemseyeceğiniz kısımdır. 

İçerik seonun en önemli parçasıdır: Çünkü işinizi ve nişinizi sadece içerikle anlatabilirsiniz. Ne kadar inandırıcı, net, özgün ve doğru ifadelerle oluşturulmuş bir anlatım yaparsanız hedef kitlenizi o kadar inandırabilirsiniz. İnandırıcılığı yüksek içerikler, aynı zamanda hedef kitlenizi sitenizde daha fazla tutmanıza yardımcıdır. Doğru anahtar kelimeler seçtiğinizde bir süre sonra hedef kitlenizin sadık ziyaretçiler haline geldiğini görebilirsiniz. 

Sektörünüze ve yaptığınız işe uygun içerikler hazırladığınızdan ve mümkün olduğunca kapsamlı bilgi verdiğinizden emin olmalısınız. İçerikte kapsamı geniş tuttuğunuzda Google için internet siteniz çok daha değerli bir hale gelecektir. Ancak anahtar kelime dağılımına, birbiriyle bağlantılı alt başlık seçimine dikkat etmelisiniz. Bu şekilde bir konu bütünlüğü sağlamanız mümkündür. 

Konuyu bir bütün olarak merak edilen birçok farklı konuyla harmanlayarak oluşturmalısınız. Böylece zengin bir içerik hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda kendi içinde tutarlı olan ve akıcı bir dille hazırlanmış içerikler okunurluğu yüksek içeriklerdir. Videolar ve fotoğraf içeriklerinin de sayfaya uygun olarak optimize edilmesi yine kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi sağlar. Bu da seo çalışmanızın güçlü olmasına büyük oranda katkı sağlar. 

SEO Nasıl Öğrenilir?

Kendi internet siteniz için çalışmak ya da hizmet veren olmak için SEO öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu durumda doğru kaynaklardan bilgi aldığınızdan emin olmalısınız. Öğrendiğiniz bilgileri uygulayarak deneme yanılma yapmanız gerekir. Bu yöntemle bir süre sonra hangi adımları takip etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca alanında uzman seo danışmanlarından da eğitim almayı düşünebilirsiniz. Böylece daha önce birçok farklı alanda deneme yanılma yaparak tecrübe edinmiş bir SEO uzmanından onun yaptığı hatalara düşmemek için önemli tüyolar alabilirsiniz. 

Tüm bunların yanında analiz becerinizi geliştirmeli, Google tarafından yapılan güncelleştirmeleri sürekli takip etmelisiniz. Böylece yapılan herhangi bir yeni güncellemede sitenizi daha kolay bir şekilde adapte edebilirsiniz. 

Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir diğer şey ise arama motorları için en önemli kriterin ziyaretçiler olduğudur. Onların beğeneceği bir internet platformu arama motorları tarafından da bu nedenle popüler kabul edilirler. Doğru optimizasyon stratejilerini öğrenmek ve uygulamak için Kapsamlı SEO eğitimi setini almayı düşünebilirsiniz.  

Yunus Korkmaz

Düzce Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum. Üniversite yıllarımda Sosyal medya yönetimiyle başlayan dijital yolculuğum 5 yıldır devam ediyor. Şu an CRM Medya'da Head of SEO olarak görev yapıyorum. Bu güne kadar 50'dan fazla web sitenin SEO performansını iyileştirdim. Son 1,5 yıldır SEO Eğitmenliği yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Size yardımcı olmak için buradayım