SEO Eğitiminde İndirim Fırsatını Kaçırmayın!

AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet üzerinde bireysel veya kurumsal olarak yer alıyorsanız web sitenizin hızlı açılmasını sağlamanız gerekir. Bu kullanıcı açısından büyük önem taşıyacaktır. Kullanıcı dostu bir tasarımın olması sitede kalma süresine etki edecektir. Bunun için bu detaya dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda altı saniyeden uzun süren web sitelerin açılmasında kullanıcılar o siteden çıkarak başka sitelere yönlenmektedir. Bunun için sitenin açılış hızının yüksek olması gerekir. Özellikle de mobil cihazlar üzerinden web sitelerine giriş oldukça fazladır. Akıllı cep telefon teknolojisinin gelişmesi sayesinde web sitelerde mobil uyumlu olarak tasarlanmaya başlanmıştır. Buda kullanımı daha pratik bir hale getirmektedir.

Google Amp Nedir?

Google Amp web sitenizin cep telefonunda anında yüklenmesine ve açılmasına olanak sağlayan site yayınlama teknolojisi olarak tanımlanır. 2016 yılında Google tarafından mobil sayfaları iyileştirmek için üretilen bu teknoloji faydası ile de birçok olumsuz durumu ortadan kaldırdı. Hızlandırılmış mobil sayfalar olarak tanımlanan bu teknoloji sayesinde web siteniz cep telefonlarında yani mobil cihazlarda hızlı bir şekilde yüklenir ve açılır. Veri kullanımı da buna bağlı olarak daha az olacaktır. Amp sayfası oluşturmak isterseniz siteniz üzerinden işlem yapmanız gerekiyor. Bu sayede AMP siteniz kendi URL yapısını alacaktır. Bu sayede aktif olarak kullanılan internet tarayıcılara uyumlu bir hale gelecektir. Chrome, Firefox ve Safari de sorunsuz bir kullanım sağlayabilirsiniz.

AMP Standartlarında Bir Sayfa Oluşturmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Amp standartlarında bir sayfa oluşturulmak isteniyor ise bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar arasında;

  • Kodlama, tasarım, içerik ve yerleşme
  • Arama motorlarında açık olmak, bulunurluk
  • Sayfanızı Google Search Console bildirme
  • Sayfa içeriğini zenginleştirme

Bunlar yer alır. Bu detaylara dikkat ederek kaliteli bir oluşum yapabilirsiniz. Bu sayede mobil yüklemelerde siteniz daha hızlı açılacak ve kullanıcıya etkili bir hizmet sunulacaktır. Tasarım aşamasında HTML kodlarını kullanarak sayfa oluşturabilirsiniz. Bu sayede sayfanın Google erişebilir olduğundan emin olabilirsiniz.

AMP Google Açısından Önemi

Mobil uyumluluk Google tarafından bir sıralama ölçütü olarak kabul edilmiyor. Google’nin baktığı sitenin yüklenme hızı olarak karşınıza çıkıyor. Yüklenme hızı da sıralamaya olumlu bir etki sağlıyor. AMP oluşturmak zorunda değilsiniz ancak sıralamalarda hedefleriniz var ise mobil açılış hızını da maksimum seviyeye çıkarmanız gerekiyor. Bunun için de AMP sizin için ideal bir seçim olacaktır.

AMP Kullanmanın Amacı

Web sitenize yoğun bir trafik bekliyorsanız ve mobil site yüklenme hızı da düşük ise mutlaka AMP deneyimini yaşamanız gerekir. 2018 yılı itibari ile mobil kullanım oranı arttığı için sitenin yüklenme hızı da kullanıcı açısından önem taşımaya başlamıştır. Ayrıca bu deneyim seo açısından da büyük önem taşıyacak ve sizi sıralamalarda dengeye sokacaktır. Bunun için tercih edilmesi büyük bir avantaj olarak karşınıza çıkacaktır.

E ticaret sektörü içerisinde hizmet veriyorsunuz. Sitenizin mobil açılış hızı oldukça yüksek. Müşteriniz mobil cihaz üzerinden hızlı bir giriş yaparak sorunsuz bir şekilde ürünü sepete ekleyebilir ve hızlı bir şekilde alımı tamamlayabilir. Eğer site yavaş açılır ise kullanıcı siteden gidecek ve başka bir yere yönlenecektir. Bunun için Amp ideal bir seçim olarak karşınıza çıkacaktır.

Günümüzde akıllı cep telefon kullanım oranı yüksektir. Bu oran giderek de artış göstermektedir. Bundan dolayı sizde en iyi sonucu almak adına sitenizin hız değerlerine gereken özeni göstermelisiniz. Bu sayede farklılık ve başarı elde edebilirsiniz.

Related Posts
2 Comments
Muhammed Faruk Aktaş

Amp sadece wordpress gibi hazır sistemlere mi yönelik ?

Hayır değil ama wordpress gibi sistemlerde aktif etmek daha kolay.

Comments are closed.