SEO Eğitiminde İndirim Fırsatını Kaçırmayın!

301 Yönlendirmesi Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

301 Yönlendirmesi Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirmesi, bir URL’den diğerine kalıcı bir yönlendirmedir. 301 yönlendirmeleri, site ziyaretçilerini ve arama motorlarını, tarayıcılarına yazdıkları veya bir arama motoru sonuç sayfasından tıkladığı url’yi farklı bir URL’ye gönderir.

Bir 301 yönlendirmesi, bir sitenin URL adresi herhangi bir nedenden dolayı değiştirildiğinde bir web sitesinin etki alanı yetkilisini ve arama sıralamasını korumanın anahtarıdır.

Burada bir 301 yönlendirmesinin ayrıntılarını, web sitelerinin neden onları kullandığını ve diğer yönlendirmelerden nasıl farklı olduklarını ele alacağız.

Hadi Başlayalım

Aşağıda sizi aynı siteye götüren iki farklı URL var. Bu 301 yönlendirmesi sayesinde. Bu şekilde, insanlar her iki URL’yi de kullanarak kendi web siteme trafiğini yönlendirebiliyorum. Trafiğini yönlendirdiğim URL (yunuskorkmaz.com.tr), her iki URL’ye gelen bağlantılarla ilişkili arama motoru yetkilerini de elinde tutar.

  1. yunuskorkmaz.com
  2. https://yunuskorkmaz.com.tr

Birinci bağlantının URL’nin başında “http: //” olmasına rağmen, blog’a ulaştığınızda, tarayıcınızdaki URL’nin ” https://yunuskorkmaz.com.tr/ ” sayfasını okuduğunu fark ettiniz mi? Bu 301 yönlendirmesi yüzünden. Bunu ayarlamak esastır, bu nedenle etki alanı yetkilisinin http: // adresine olan gelen bağlantılardan arama sıralamasını iyileştirmek için https://yunuskorkmaz.com.tr/’a bağlanması gerekir .

Neden 301 Yönlendirme Kurulumu?

301 yönlendirmesi ayarlayabilmelerinin büyük nedenleri:

  1. Etki alanı yetkilisini en üst düzeye çıkarmak için orta (http: //, www., Vb.) Bir URL ile ilişkilendirmek
  2. Farklı bir URL’ye sahip bir web sitesini yeniden adlandırmak veya yeniden adlandırmak için
  3. Trafiği, aynı kuruluşa ait diğer URL’lerden bir web sitesine yönlendirmek için

İkinci senaryoda, bir marka şirket veya web sitesi adını değiştirirken, 301 yönlendirmesi, taşınan yeni alan adındaki orijinal URL’ye gelen bağlantıların gücünü korumanın bir parçasıdır. Ayrıca, bu durumda 301 yönlendirmesi web sitesi ziyaretçilerini aradıklarını elde etmek için doğru web adresine gönderir.

Üçüncü senaryoda, markalar bazen web sitelerine daha fazla arama trafiği oluşturmak için adlarına veya konularına benzer alanlar satın alırlar. 301 yönlendirmesi, markanın orijinal etki alanının arama otoritesini işlemde tuttuğundan emin olmak için gereklidir.

Kalıcı HTML Yönlendirmeleri ve diğer Yönlendirmeler Arasındaki Fark Nedir?

Genel olarak, bir 301 kalıcı yönlendirme, seo için geçici bir yönlendirme yerine daha iyidir, çünkü gelen bağlantıları yönlendirilen alandan yenisine aktarır, bu da web sitesinin arama sıralamasını korumasına ve arama trafiğindeki düşüşü önlemesine yardımcı olur.

Birkaç durumda ise 302 geçici yönlendirme bir 301 kalıcı yönlendirme yerine tercih edilebilir. Böyle bir durumda site bakım yapılıyor olabilir veya web sitesi içeriği geçici olarak taşındı ve ziyaretçilerin tüketmek için farklı bir etki alanına yönlendirilmesi gerekebilir.

301 Kaçınılması Gereken Hataları Yönlendirme

Şimdi 301 yönlendirmesi önemini anlamak ve sitenizi olumsuz etkileyebilecek bir hata yapmamak için bazı adımlar inceleyeceğiz.

1) Alan adlarınızın http:// ve http:// www sürümleri arasında bir 301 yönlendirmesi ayarlayın.

301 yönlendirmeleri, gelen bağlantıların gücünü bir URL’den diğerine işaret eder ve öyle görünmese de, https://yunuskorkmaz.com.tr/ ve https://yunuskorkmaz.com.tr/  iki farklı URL’dir. Arama motoru sonuçlarınızı artırmak için markanızın etki alanındaki tüm yinelemelerinden bir 301 yönlendirmesi kurduğunuzdan emin olun.

2) Önce 301 yönlendirmesi ayarlamadan önce yeni bir alana geçmeyin.

2010’da , Toys ‘R Us, bir 301 yönlendirmesi kurmadan toys.com alanını satın aldı ve yeni sitelerinin SEO sonuçları düştü, çünkü Google tarafından gelen bağlantılar olmadan yepyeni bir alan olarak yeniden tarandı. Web sitenizin içeriğini taşımadan önce 301 yönlendirmesini kurduğunuzdan emin olun, böylelikle siteniz işlem sırasındaki trafiği kaybetmez.

3) Hemen hemen her durumda, 302 geçici yönlendirme yerine 301 kalıcı yönlendirme ayarlayın; bu, web sitesi yönetim yazılımınızın varsayılan ayarı olabilir.

Web sitenizi güncellerken veya onarırken web sitenizin içeriğini geçici olarak taşımıyorsanız, etki alanınızda değişiklik yaparken gelen bağlantıları ve arama sıralamalarınızı korumak için 301 yönlendirmesini kullanın.

4) Web sitenizdeki daha eski dahili linklere yönlendirmeler kurun.

Web sitenizdeki eski dahili bağlantılardan (örneğin, ana sayfanızdaki şirket bloguna bir bağlantı gibi) yönlendirmeleri ayarlamadıysanız, yönlendirilmemiş bağlantıya tıklayan site ziyaretçileri için kötü bir kullanıcı deneyimi olacaktır. Eski dahili bağlantı sonunda yeni urle 301 yönlendirilmesi yapılmalıdır.

WordPress 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

İyi haber, yukarıdaki adımları izleyerek ve web sitenizi optimize etmek için WordPress yazılımı kullanıyorsanız doğru bir 301 yönlendirmesi kurmanın kolay olmasıdır.

Benimde kullanmış olduğu WordPress Redirection eklentisi ile web sayfalarınızı 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Eklentiye şu linkten ulaşabilirsiniz: https://tr.wordpress.org/plugins/redirection/

Aşağıdaki adımları izleyerek web sayfalarınızı Redirection eklentisi ile nasıl 301 yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  1. Araçlar menüsü altından Redirection’a tıklayın.
  2. Açılan ekranda Source URL kısmına eski URL yazılır, Target URL kısmına eski URL’yi yönlendirmek istediğimiz bağlantı yazılır ve Add Redirect butonuna tıklanır.
  3. İşte WordPress İle 301 Yönlendirmesi yapmak bu kadar kolay 🙂 Size bir sonraki web sitesi yönlendirme veya taşıma işleminde başarılar diliyorum.
Related Posts