SEO Eğitiminde İndirim Fırsatını Kaçırmayın!

Canonical Nedir?

Canonical Nedir?

Web sitenizin kaliteli bir şekilde yayında olmasını istiyorsanız detaylara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Açılış hızından diğer ayarlarına kadar kullanıcı dostu bir tasarıma yer vermelisiniz. İster bireysel isterseniz de kurumsal olarak bu alanda yer alın bu detaylar sayesinde geniş kitlelere daha hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeni gereken diğer bir detay ise Canonical url olarak karşınıza çıkıyor. Aynı içeriğe birden fazla url girilmesi kopya olarak algılanabiliyor. Buda web sitenizin sıralamasına olumsuz bir şekilde etki edecektir. Bunun için tek url den açılması sağlamanız gerekir. Canonical url burada devreye girerek size yardımcı olacaktır. İlgili url yapısını Seo kuralına uygun hale çevirmenize de olanak sağlar.

Canonical Etiketi

Arama motorlar tarafından hangi linkin baz alınacağını Canonical etiketi ile belirtmeniz gerekiyor. İki aynı sayfa da aynı içerik bulunuyor. Siz arama motorunda hangi linkin görülmesini istiyorsanız bunun için etiket kullanımını doğru yapmanız gerekiyor. Canonical etiketini kullanmak istediğiniz URL bölümüne ekleyebilirsiniz. Bu sayede arama motoru sizin belirlediğinizi baz alarak onu gösterecektir. Buda diğer kopya olanı göstermeyecektir. Bu sayede kopya olan URL’lerin de önüne geçebilir ve eb sitenizi koruma altına alabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin görmesini istediğiniz URL oluşturma aşamasında da oldukça etkili olan bu yöntem ile faysa sağlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Canonical etiketi tekrarlanan içeriğin yayınlanmasının önüne geçmek için kullanılan bir yöntemdir. Oldukça da başarılı olan bu yöntemi kullanmak istediğinizde etiketleri doğru bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor. Bir içeriği ana içerik olarak belirleyip diğer sayfaları da buna bağlayabilirsiniz. Açılışta sizin belirlediğiniz sayfa açılacaktır. Web sitenizde aynı içerikler olup olmadığını özel bir eklenti ile tespit edebilirsiniz. Bu sayede sayfaları ortaya çıkarabilir ve Canonical etiketini kullanabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Canonical etiketini doğru bir şekilde kullanabilmeniz için aşağıdaki detaylara sahip olmanız gerekir.

  • Web sitenizde aynı içerikler var ve farklı linkler mevcut ise
  • Aynı içeriği etiketler ve farklı kategoriler üzerinden ulaşılıyorsa
  • http:// ve https:// içerikli aynı URL’ler varsa
  • Mobil ara yüz farklı bir url ile gözüküyorsa

Bu gibi durumlarda uygulama yapabilirsiniz. Uygulama aşamasında mutlaka tek etiket kullanmaya özen gösterin. Çoklu etiket kullanımından kaçınılması gerekir.  Canonical etiketi kullanacağınız zaman ilgili sayfanın indeks almaması gerekir. Bunun için sitemap içerisinde olmadığından emin olun. Eğer olursa ise Google botları tarafından olumsuz olarak değerlendirilebilir. Canonical etiketi kullanırken adresi tam olarak yazın. Adresi eksik olarak yazmanız durumunda verim alamazsınız.

Canonical İle Benzer İçeriklere Çözüm

Web sitenizde bulunan benzer içerikleri tespit ettikten sonra URL yapılarını düzeltmeniz ve tek bir sayfaya dönüştürmeniz gerekir. Bu arama motoru tarafından ve kullanıcı açısından önem taşıyacaktır. Doğru işlem yaparak tek bir sayfa oluşmasını sağlayabilirsiniz. Benzer içerikleri de buna yönlendirerek o sayfanın pasif kalmasını sağlayabilirsiniz.

Canonical etiketini doğru kullandığınızda her iki sayfada yayında kalır. Sadece sizin görülmesini istediğiniz indeks alır ve yayına girer. Bu tarz bir kullanım kopya içeriklerin önüne de geçmenize yardımcı olacaktır. İndeks alan her iki içerik benzer ise kopya olarak algılanır. Bu da olumsuz bir durumun oluşmasına neden olur. Bunun için Canonical etiketi doğru bir seçim olacaktır. Doğru kullanımı ile sayfayı teke indirebilir ve kullanıcıların görmesini sağlayabilirsiniz. Sizde kullanarak web sitenizin kullanımını daha profesyonel bir hale getirebilirsiniz.

Related Posts
2 Comments
Mine

Çok bilgilendirici bir yazı olmuş! Elinize sağlık…

Teşekkürler Mine Hanım

Comments are closed.