SEO Eğitiminde İndirim Fırsatını Kaçırmayın!

Zararlı Link Nedir? Hangi Tip Linkler Zararlıdır?

Zararlı Link Nedir? Hangi Tip Linkler Zararlıdır?

Zararlı Link Nedir?

Geri bağlantı kazanmak site dışı SEO’nun önemli bir parçasıdır ve daha fazla geri bağlantı elde etmek bağlantı kurma olarak adlandırılır. Anca SEO optimizasyonunun pek çok yönü gibi, bağlantı kurma basit değildir. Bazı bağlantılar sıralamalarınıza yararlı, bazıları zararlıdır. Çok fazla toksik geri bağlantı sıralamanız zarar verebilir.

Hangi Tip Bağlantılar Zararlıdır?

1. Yalnızca Bağlantı Vermek Amacıyla Kurulmuş Sitelerden Gelenler

Yalnızca bağlantı vermek amacıyla kurulmuş bazı internet siteleri bulunur. Bu sitelerde kendi yazılarından çok tanıtım yazıları bulunmaktadır.

2. Yorumlar

Yorumlar herkes tarafından zararsız görülür ve SEO’ya yeni başlayan kişiler tarafından ücretsiz oldukları için çokça tercih edilir. Sektörünüzle ilgili konulardan yorum backlink alabilirsiniz fakat bunların çok yüksek etkisi olacağını düşünmeyiniz.

3. Çok Giden Bağlantı Bulunan Sayfadan Gelen Bağlantılar

Eğer bir sayfada dışarı verilmiş 100 bağlantı varsa sizin 1 bağlantınız varsa o sayfadan gelen otorite size 100/1 oranında fayda sağlar. Bu nedenle dışarıya bağlantısı az olan sayfalardan link alınmalıdır.

4. Alakasız Sayfalardan Gelen Bağlantılar

Diyelim ki sizin teknoloji siteniz var turizm blogu sizden bahsediyor. Turizm bloguna para vermedikten sonra sizden neden bahsetsin? Google bu tip yöntemleri biliyor, bu nedenle yakın alakalı sitelerden link alımı yapılmalıdır.

5. Düşük Etki Alanına Sahip Sitelerden Gelen Bağlantılar

Domain etki alanı puanlar çeşitli araçların algoritmaları tarafından domainlere verilen puanlardır. Google algoritmalarında daha önce çok önemli olan pagerank gibi düşünebilirsiniz. Düşük etki alanına sahip siteler yerine sizden yüksek etki alanına sahip sitelerden alım yapmalısınız.

6. Profil Linkler

Profil linklerde sırf etki alanı yüksek ve ücretsiz olduğu için alınan link tiplerindedir. Profil linkerin etkisinin 0 olduğunu söylemek yanlış olur. Fakat sektör dışı aşırı profil link alımı zarar verir. Profil link alırken açık link şekilde alım yapmaya özen gösterin.

7. Yabancı Dilli Sitelerden Gelen Bağlantılar

Yabancı sitelerden gelen linkler genellikle yabancı dizinler oluyor. Bunları Ahrefs, Ubersuggest gibi araçlarda görebilirsiniz. Her yabancı dilli sitelerden gelen linkleri zararlı demek yanlış olur linkleri niteliğine göre değerlendirmek gerekir.

8. Forumlar

Forumlarda yine ücretsiz backlink kaynaklarından biridir. 1 makale yazılır ve 10 forumun site tanıtım kategorisine girilir, anahtar kelimeden link alımı yapılarak yükseleceğini hayal eden kişiler yarardan çok zarar görür.

Related Posts